O mne

Som vďačnou mamou 3 detí, manželkou, partnerkou a vnímavou dušou. Ako vyštudovaná pôrodná asistentka sprevádzam ženy a páry na ceste tehotenstvom, pôrodom a šestonedelím a následne aj materstvom a rodičovstvom. Odovzdávam svoje skúsenosti a vedomosti v oblasti zdravého tehotenstva a prirodzených pôrodov.

Eva Sokirková

Dovoľ si žiť svoju Cestu

Môj príbeh

Dostala facku. Možno aj druhú. Už si nepamätám. Štyria ľudia okolo nej, každý držal ruku alebo nohu. “Vy držte túto stranu!” nervózne na mňa skríkli. A ona pritom rodila. Spôsob, akým k nej pristupovali, vo mne evokoval znásilnenie. Prechádzalo mnou zdesenie a bezmocnosť. Bola to moja najťažšia nočná zmena v pôrodnici. Emocionálne ma vyčerpala tak, že som po nej na ďalší deň takmer zabudla, že mám viesť predpôrodný kurz.

Kdesi tu som si uvedomila, že na tomto mieste už pracovať nechcem. V kolektíve mi chýbala spriaznená duša. A po troch mesiacoch mi predĺžili pracovnú zmluvu na dobu určitú. Trochu ma to zaskočilo. Veď ma tu predsa chceli. No takto to vraj niektorí zamestnávatelia majú nastavené. Pre mňa to však znamenalo aj niečo iné. Skladačka do puzzle, ktorá mi pomohla v rozhodnutí odísť.

Bolo to neľahké rozhodnutie. Po rokoch štúdií rôznych zdravotníckych profesií, to bola práve pôrodná asistencia, kde som naozaj cítila, že toto je moje poslanie. Cez rôzne zážitky som si navnímala, ako sa cítim ja pri pôrodoch alebo keď som poskytovala svoju starostlivosť iným ženám ako sa cítia ony pri mne. Boli to chvíle, keď sa v hrudi rozsvieti svetlo a teplo zároveň. A hrdlo je stiahnuté a oči zvlhnuté.

V tomto období mi prichádza do života muž, partner, neskôr manžel. Svojím spôsobom prispel tiež k zmene v mojom živote. Tá prichádza v máji 2008.

Napriek tomu, že nové zamestnanie má ďaleko od pôrodnej asistencie, moje poslanie si ma opäť nachádza. Dostávam príležitosť viesť predpôrodné kurzy. A hoci mám občas dilemu, kto vlastne som, robím ich najlepšie ako viem. Naďalej sa vzdelávam v tejto oblasti. Stretávam úžasných ľudí a keďže sa odmala rada učím, s nadšením nasávam nové vedomosti. Ktoré potom prinášam svojim klientkám.

Prichádza rozhodnutie založiť si rodinu. Túžim priviesť dieťa na svet čo najprirodzenejšie. Dokonca sa objaví aj myšlienka domáceho pôrodu s pôrodnou asistentkou. Na východe však takú nenachádzame a tak sa s manželom dohodneme, že to bude pôrodnica naklonená prirodzeným pôrodom. Navštívili sme Banskú Štiavnicu, Bardejov. Nakoniec si však vyberiem košickú pôrodnicu a stretnem sa aj s lekárom, o ktorom mám informácie, že rešpektuje priania rodičiek. Nechápe moje prianie zaujať pri pôrode polohu, ktorá mi najviac vyhovuje. Ani odmietnutie oxytocínu v tretej dobe pôrodnej, ak nehrozí masívne krvácanie. Prichádza deň „D“. Je január 2011 a stávam sa po prvýkrát mamou. Mám isté výhrady voči nemocničnej starostlivosti, no lekár ma v najdôležitejšej chvíli podrží a nezasahuje, nesúri s pôrodom. Za čo som mu dodnes veľmi vďačná.

A dá sa povedať, že som zažila krásny nemocničný pôrod. Po pôrode sa trochu trápime s dojčením, miernou žltačkou, návalmi emócií. Pomôžu úžasné laktačné poradkyne. Všetko to podľa mňa súvisí aj s tým, aký má nemocnica režim, že nepočúvam svoje telo, prijímam návštevy, neoddychujem dostatočne, som sama na izbe. Dnes už našťastie  existujú pôrodnice, kde môžete fungovať ako rodina už po pôrode. Časom si uvedomím, aké je to dôležité, nebyť po pôrode sama.

Je rok 2013, opäť január. A ja práve rodím svoje druhé dieťatko doma, s pôrodnou asistentkou a mojím mužom. Po pôrode mám pocit, že sa mi udiala najbežnejšia vec na svete. Necítim sa nijako špeciálne. Príde mi to úplne prirodzené. Tomuto rozhodnutiu predchádzalo moje zdravé tehotenstvo. Stretnutia s ľuďmi, ktorí čosi také už zažili. Náš prvý pôrod. Skúsenosti v pôrodnici. Nie je to pre každého. A aj domáci pôrod môže skončiť v pôrodnici. Žiaľ naše zdravotníctvo ešte nedošlo do stavu, kde by bolo prirodzené zvoliť si miesto pôrodu, kde by boli tehotné ženy rozdelené podľa stupňa rizika, kde by sa o ne mohli starať samostatné pôrodné asistentky a domáci pôrod by sa vnímal ako možnosť v pôrodníckej praxi. V mnohých krajinách Európskej únii to tak je.

Po druhom pôrode sa na rok vraciam do práce. Mám zvláštne pocity, akoby som tam nepatrila. Ale rozum mi dáva odpovede, prečo by som tam mala byť, aj keď srdce a duša to cítia a vnímajú inak.

Prichádza ku mne ďalšia dušička- tretia. Aj teraz riešim otázku miesta pôrodu. Neviem si predstaviť rodiť v pôrodnici. Nezavrhujem túto myšlienku, ale nie som s ňou ani stotožnená. Hnevá ma pocit, že nemám na výber. Že si nemôžem vybrať svoju pôrodnú asistentku. Tretí pôrod prebehne vo februári 2016, doma, vo vani, s dulou a s mojím mužom. A hoci som dúfala, že tento pôrod bude najrýchlejší, šiel si svojim tempom. Približne rovnako dlho ako dva predchádzajúce. Voda pôsobila upokojujúco na sťahy, striedala som ju s pobytom  “na suchu”. Tam sa pôrod opäť rozbiehal. Tak som  šla do vane. Niekoľkokrát som to takto prestriedala. Nevedela som presne, kde nakoniec porodím. Rozhodnutie prišlo, keď som si už nevedela predstaviť ďalší presun z vody. Bol to veľmi intenzívny pôrod. Aj napriek vode, ktorá pôsobila uvoľňujúco a nadnášala bruško, som mala pocit veľkého napätia a tlaku v tele. Po pôrode maličká vhupla rovno do vody a potom do mojej náruče.

Prvýkrát som asistovala pri pôrode do vody, keď som bola na stáži v Prahe. A aj keď som si občas predstavovala aké to asi je, rodiť do vody, dva pôrody som sa na to necítila. Až pri tomto treťom. Dokonca pri stavbe domu som si pri pohľade na našu rohovú vaňu pomyslela, že by som do nej raz možno chcela rodiť. V tom čase boli na svete len naši dvaja synovia. 

   Čas na materskej a rodičovskej dovolenke venujem hlavne deťom a rodine. No aj sebavzdelávaniu na seminároch či kurzoch. Postupne sa dostávam aj k vedeniu predpôrodných kurzov. Po troch rokoch aj k návratu do firmy. Prepadnú ma opäť tie známe zvláštne pocity a pochybnosti, či som tu správne.

Tri roky som mala čas premýšľať, čomu sa budem venovať. Vedenie predpôrodných kurzov som vnímala ako záľubu, spojenie s pôrodnou asistenciou. Nie ako činnosť, ktorou sa budem môcť živiť. Prichádza ale myšlienka, či by bolo niečo také možné . Keďže sa už roky venujem predpôrodnej príprave a vzdelávaniu v tejto oblasti, rozhodnutie ísť týmto smerom sa vyvíja takmer prirodzene. Mám aj podporu od muža, čo ma ešte viac povzbudí a dodá mi odvahu.

Stále však váham. Čakám na ten správny okamih. Som vo firme takmer 12 rokov. A zatiaľ mám len predstavy a plány v hlave ako ďalej. Nič konkrétne. Vesmír ma ale trošku postrčí. Prichádza šok v podobe neplánovaného štvrtého tehotenstva a následne zamlčaný potrat. 

A tak v priebehu pár týždňov mením postoj z „Teraz predsa neodídem.“ na „Odchádzam.“ Bola to akási pomyselná bodka, uzavretie kruhu. Cítim sa prázdno, ako v bode 0. Na konci a začiatku zároveň.

Dnes je to už vyše roka, čo som sa pustila na dobrodružnú cestu. Cestu zrodenia. Aj keď sa mi zdá, že sa posúvam slimačím tempom, viem, že mám za sebou zopár podarených krokov. Založenie webu, fotenie, spolupráca s koučkami a freelancerkou.

Tvorím postupne koncept predpôrodného kurzu, neprestávam sa vzdelávať a teším sa, ako všetko skombinujem a prinesiem ešte väčší úžitok ženám, tehulkám, párom.

Najnovšie poskytujem aj podporu ženám pred a po pôrode u nich doma. Či už formou  masáže, poradenstva, načúvaním, tipmi ako si pomôcť či drobnou pomocou v domácnosti. Využívam Rebozo šatku, stoličku na bylinnú náparku, motýliu metamorfnú techniku, najnovšie začínam používať aj ladičky a na čo sa neskutočne teším, tento rok opäť rozbieham aj plávanie tehuliek. Ak by ste sa ma radi ešte niečo opýtali, alebo Vás niečo zaujalo, pokojne ma kontaktujte. Rada Vás budem sprevádzať na Vašej jedinečnej ceste.

Vykročte na Cestu zrodenia spolu s mojou podporou. Tvorme priestor pre láskavý príchod detí, ľudí na tento svet.
Tu nosím pod srdcom druhé dieťatko
Trochu umelecký pohľad na očakávanie prvého dieťatka

Foto z bratislavskej pôrodnice u Kocha.

Certifikáty

Študentská vedecká konferencia – Ošetrovateľstvo a Pôrodná asistencia

Jesseniova Lekárska fakulta v Martine a UK v Bratislave

Potvrdenie účasti – Možnosť samostatnej praxe pôrodných asistentiek

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

Certifikát – Ako viesť predpôrodný kurz

UNIPA – Únia pôrodných asistentiek v Česku

Povedali o mne

S Evkou sme sa prvýkrát stretli na predpôrodnom kurze, kde sme od nej dostali rady k rôznym témam, ktoré sa týkajú tehotenstva a prípravy na pôrod. Páčilo sa mi, že nám Evka dávala rôzne tipy ako vyriešiť nejaký problém, aj možno také menej tradičné 🙂 . Bolo vidno, že má veľa informácií naštudovaných v danej téme, stále nám aj povedala zdroj informácie, ktorú s nami zdieľala. 

Po skončení kurzu som sa s Evkou znova skontaktovala kvôli tomu, že moje bábätko sa v brušku neotáčalo dole hlavičkou ani v pokročilom štádiu tehotenstva. Z kurzu som od Evky vedela, že existujú spôsoby ako bábätku pomôcť sa otočiť, a tiež som od nej vedela, že stále existuje aj šanca rodiť prirodzene koncom panvovým. Evka bola ochotná mi pomôcť, stretli sme sa a znova mi ukázala cviky na otočenie bábätká a spomenula ešte ďalšie možnosti ako bábätku pomôcť. Evka je veľmi ochotná so snahou pomôcť, úprimne sa zaujíma o daného človeka, má kopu informácií, ktoré získala aj na základe jej praxe. Okrem tých tradičných rád vie dať aj alternatívne rady ako vyriešiť daný problém, no zároveň na nič a nikoho netlačí, čo sa mi páčilo. 🙂

Katka Baltesová

Absolventka predpôrodného online kurzu

Na predpôrodný online kurz som sa vždy veľmi tešila. Veľa som sa dozvedela. Prebiehalo to takým voľným tempom a bolo to zrozumiteľné, vždy bol priestor na otázky. Nebolo to také monotónne a nudné, ale svieže a super. Kľudne by som si to zopakovala znova. A veľmi ma potešil aj Evkin individuálny prístup, že si na mňa našla čas a odpovedala na súkromné maily, keď som niečo nechcela rozoberať pred všetkými ženami. Úplna podpora, čo mi strašne dobre padlo. Bola som bola veľmi spokojná.

Miroslava Imrichová

Absolventka predpôrodného kurzu

Predpôrodný kurz bol pre mňa ako prvorodičku majákom v mori informácií, z ktorých som si často krát nevedela vybrať tie podstatné a pravdivé. Priniesol mi relevantné názory žien fundovaných na témy tehotenstva, pôrodu, starostlivosti o dieťatko a majú praktické skúsenosti v týchto oblastiach. Po absolvovaní kurzu som získala vlastnú predstavu ako by mal môj pôrod vyzerať a vďaka spoluúčasti môjho partnera sme obaja získali mnoho nových informácií, o ktorých sme dovtedy ani netušili. Zároveň sme dostali odpovede na naše otázky, dávku odvahy, pocit že v tom nie sme sami a tiež prehĺbenie vzájomnej spolupatričnosti. Hodiny strávené na kurze sa niesli v priateľskej a uvoľnenej atmosfére. Dokonca aj po ukončení kurzu som využila možnosť priateľského kontaktu s Evkou na doplnenie a overenie si niektorých veci, preto verím, že je to najlepšia voľba, ak máte záujem o rozšírenie svojich obzorov v týchto témach, nadobudnutie sebaistoty a plnohodnotnejšiu prípravu na príchod vášho bábätká.

Petra Hlinková

Absolventka predpôrodného online kurzu 2020